A A A K K K
для людей із порушенням зору
Боянська громада
Чернівецький район Чернівецька область

Усунення перешкод у спілкуванні з онуками

Дата: 20.04.2023 09:57
Кількість переглядів: 106

Дитинство – найважливіший  період у становленні особистості, тому дитина  потребує уваги й захисту від рідних. Кожен розуміє, як впливає психологічний клімат у родині на розвиток та виховання  дитини. У процесі живого спілкування  дорослі, незалежно від своєї волі, від покоління до покоління передають дитині свої погляди про навколишній світ,  моральні засади та уявлення.  Зазвичай у вихованні беруть участь не тільки батьки, а й дідусі, бабусі та інші родичі. Однак буває, що батьки перешкоджають бабусі чи дідусю спілкуватися з онуками. Чи можливо усунути ці перешкоди ?

Так, можливо. Це питання регулюється Цивільним процесуальним кодексом України, Сімейним кодексом України, Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно ч.1 ст. 257 Сімейного кодексу України визначено, що баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні.

Звісно, батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Однак, відповідно до ч. 2 ст. 257 Сімейного кодексу України батьки чи інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків.

Якщо ж з сином та невісткою так і не виходить домовитися, то є два варіанти вирішення даної ситуації.

Ви (бабуся/дідусь) маєте право звернутися із заявою до органу опіки та піклування про захист прав та інтересів малолітніх або неповнолітніх чи повнолітніх непрацездатних онуків (ст. 258 Сімейного кодексу України)

В свою чергу орган опіки і піклування визначає способи Вашої участі у виховані чи просто спілкуванні з дитиною, визначаючи години відвідування. Це рішення є обов’язковим для виконання, якщо протягом десяти днів від часу винесення такого рішення зацікавлена особа (наприклад, невістка/син) не звернуться за захистом своїх прав або інтересів до суду.

Проте, якщо спілкування  діда, баби, прабаби, прадіда з неповнолітнім онуком, на думку органу опіки та піклування, негативно впливає на дитину, то спілкування можуть тимчасово чи постійно заборонити.

Інший шлях – це вирішення даного питання в судовому порядку. Ви маєте право звернутися з позовом до суду за місцем проживання онуків із заявою про усунення перешкод у спілкуванні з онуками та/або щодо участі у вихованні дитини.

У статті 159 Сімейного кодексу України зазначено, що суд визначає способи участі одного (залежно від того, скільки звернулося до суду родичів) з дідів, бабів, інших родичів на спілкування і виховання дитини. Варіанти можуть бути різні: періодичне чи систематичне побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця їх проживання, черговість між бабою, дідом, прабабою, прадідом, братами, сестрами, мачухою, вітчимом на спілкування з дитиною у присутності кого, якщо це необхідно в інтересах дитини.

При цьому також враховується: вік, стан здоров’я дитини; поведінка родичів у минулому і теперішньому часі; інші обставини, що мають істотне значення для дитини.

Суд з урахуванням поведінки в сім’ї позивача, його характеристики, стану здоров’я, інших обставин, які можуть загрожувати життю, здоров’ю дитини, може відмовити в позові. Рішення суду з даного питання виноситься з урахуванням письмового висновку органу опіки та піклування та думки представника органу опіки та піклування, який приймає участь у судовому засіданні.

Отже, для усунення перешкод спілкуванню з онуками необхідно спершу спробувати домовитися із батьками дитини, якщо не виходить, то рекомендуємо  звернутися до органу опіки за місцем проживання дитини із заявою про визначення способів  участі у вихованні чи просто спілкуванні з дитиною.

При собі слід мати оригінал та копію паспорту, довідку про присвоєння РНОКПП, копію  свідоцтва про народження дитини (за наявності), характеристику за місцем проживання, акт обстеження житлово-побутових умов складений органом опіки та піклування за Вашим місцем проживання. Для обстеження житлово-побутових умов і отримання даного акту слід звернутись до Служби у справах дітей .

Якщо виникли додаткові питання правового характеру, отримати усну правову консультацію можна у контакт-центрі системи БПД телефоном: 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів безкоштовні, юристи на лінії з понеділка по п’ятницю з 08.00 до 19.00, у суботу та неділю з 09.00 до 18.00. Для з’єднання з оператором у голосовому меню натисніть 3).

Номер для дзвінків з-за кордону +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).

Усі сервіси системи БПД за посиланнямhttps://linktr.ee/legalaid.gov.ua

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до сектору «Новоселицьке бюро правової допомоги» розташованого за адресою: м. Новоселиця, вул. Чкалова, 7, (перший поверх будівлі Новоселицької міської ради) (03733) 5-07-20. 

Також консультацію Ви зможете отримати, написавши на нашу електронну пошту Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua   та chernivetske@legalaid.cv.ua.



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора