Боянська громада
Чернівецький район Чернівецька область

Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року

Дата: 07.03.2025 10:36
Кількість переглядів: 93

6/13 від 05.03.2025                                                                                       Електронна пошта

                 

Керівникам сервісних центрів,

заступникам керівників сервісних центрів

та уповноваженим особам Головного управління

Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

 

Про інформаційні матеріали

 

Направляємо матеріали  для використання в інформаційно-роз’яснювальній роботі:

1. Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року.

2. Пенсія непрацездатним членам сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

3. Як самостійно завантажити сканкопію трудової книжки через вебпортал Пенсійного фонду України.

4. Погашення боргів – вияв відповідальності перед державою і людьми, підтримка збройних сил і наближення перемоги.

5. Перелік рахунків для повернення виплат, які здійснює Пенсійний фонд України.

6. З березня проіндексовано також страхові пенсії, призначені у 2021-2024 роках.

7. Умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни.

8. Окремі аспекти перерахунку пенсій з березня.

9. Коротко про головне.

 

Додаток: на 6 арк.

 

Начальник відділу організаційно-

інформаційної роботи                                                                                       Людмила СТРУК

 

Тетяна ТРЕБИК

 

Нові правила оплати лікарняних листків: що зміниться з 4 квітня 2025 року

Нагадаємо, що Верховна Рада України 18 грудня 2024 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» №4158-ІХ.

Зміни внесені до низки законодавчих актів, в тому числі, до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105, зокрема, до статтей 22 та 36.

Проте, зміни набувають чинності через три місяці з дня опублікування Закону №4158, тобто з 04.04.2025 року.

Що ж зміниться в оплаті листків непрацездатності?

  • Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надаватиметься за основним місцем роботи та за місцем роботи за сумісництвом

  • Допомога по тимчасовій непрацездатності (внаслідок нещасного випадку на виробництві/професійного захворювання) призначається та виплачується роботодавцем, у якого настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати. При цьому перші 17 днів тимчасової непрацездатності оплачуються цим роботодавцем за рахунок коштів підприємства, установи, організації.

У разі перебування потерпілого у трудових відносинах з іншим страхувальником (у тому числі здійснення підприємницької чи іншої діяльності та одночасної праці на умовах трудового договору) за місцями роботи іншими, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, виплачується допомога по тимчасовій непрацездатності відповідно до розділу ІV «Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» Закону №1105 в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (оподаткованого доходу) незалежно від страхового стажу. Тобто, за рахунок коштів іншого роботодавця, ніж місце роботи, на якому настав страховий випадок за соціальним страхуванням від нещасного випадку, оплачуються перші 5 днів тимчасової непрацездатності.

 

Пенсія непрацездатним членам сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин

Питання призначення пенсія непрацездатним членам сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин регулюється Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон № 1058) та Законом України від 12.07.2018 № 2505-VII (із змінами від 14.04.2022 № 2191-IX) “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин” (далі – Закон № 2505).

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається, зокрема, непрацездатним членам сім’ї особи, якій відповідно до Закону № 2505 надано правовий статус зниклої безвісти за особливих обставин, – незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Таким чином рідні військових, які мають статус “зниклий безвісти” мають право на оформлення пенсії у зв’язку з втратою годувальника. За законодавством України ним можуть скористатись, як непрацездатні батьки, дружина/чоловік, так і ті люди, які не мали родинного зв’язку, але були на утриманні зниклого.

Перелік непрацездатних членів сім’ї, які мають право на пенсії у зв’язку з втратою годувальника, визначено статтею 36 Закону №1058.

Відповідно до статті 4 Закону № 2505 особа набуває статусу такої, що зникла безвісти за особливих обставин, з моменту внесення про неї відомостей, що містяться у заяві про факт зникнення, до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин у порядку передбаченому цим Законом.

 

Як самостійно завантажити сканкопію трудової книжки через вебпортал Пенсійного фонду України

Електронна трудова книжка – це цифровий аналог паперової трудової книжки.

Наявність електронної трудової книжки зменшує ризики пошкодження, втрати чи фальсифікації даних, забезпечує високий рівень захисту персональної інформації.

Зручний і доступний сервіс на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України дозволяє подати скановані копії паперових трудових книжок та інших документів, що підтверджують трудову діяльність працівника, для переведення в електронний вигляд.

Завантажити сканкопію трудової книжки для оцифрування через вебпортал можна самостійно.

1. Увійдіть до особистого кабінету на вебпорталі за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

2. Оберіть у розділі «Комунікації з ПФУ», що знаходиться у лівому боковому меню, вкладку «Відомості про трудові відносини».

3. Заповніть загальні дані та надайте згоду на обробку персональних даних.

4. Завантажте кольорові сканкопії сторінок трудової книжки у форматі PDF або JPEG.

Сканкопії всіх заповнених сторінок трудової книжки подаються у хронологічному порядку та мають відповідати таким вимогам:

  • повинні бути кольоровими та чіткими;

  • відображати всі реквізити документа (назва документа, серійний номер, дата видачі, печатки, підписи, ПІБ власника) та безпосередньо самі записи (рекомендована роздільна здатність при скануванні – 300 dpi);

  • розмір кожного файлу не має перевищувати 1 Мб.

Разом з трудовою книжкою додаються скановані документи, що підтверджують страховий стаж:

  • документи про здобуття освіти;

  • свідоцтво про народження дитини (для жінок);

  • військовий квиток;

  • інші документи, які підтверджують періоди роботи, – у разі необхідності.

5. Підпишіть КЕП та натисніть «Відправити до ПФУ».

6. Результат опрацювання заяви можна переглянути у вкладці «Мої звернення».

 

Погашення боргів – вияв відповідальності перед державою і людьми, підтримка збройних сил і наближення перемоги

На тлі повномасштабного вторгнення росії на територію України головним завданням держави, суспільства і бізнесу є єдність та спільна робота на підтримку ЗСУ, у тому числі  за рахунок наповнення бюджетів різних рівнів.

Однією ж з пріоритетних задач Пенсійного фонду України є забезпечення пенсіями найнезахищеніших верст населення – пенсіонерів. Таким чином, питання скорочення боргів та мобілізація коштів на виплати пенсій є актуальним і невідкладним.

Пенсійний фонд України разом з державними та місцевими органами влади систематично проводять роботу з підприємствами-боржниками. Однак, в умовах воєнного стану на окремих підприємствах Чернівецької області виникають складнощі з дотриманням належного рівня платоспроможності, що відображається на надходженнях до бюджетів різних рівнів, зокрема, і до бюджету Пенсійного фонду.

Так, на 1 лютого 2025 року в Чернівецькій області 125 підприємств (на 15 підприємств менше, ніж на відповідну дату попереднього року) мають заборгованість перед Пенсійним фондом в сумі 27,1 млн грн., що на 4,6% менше, ніж на початок лютого 2024 року, при цьому 71% (19,3 млн. грн.) – заборгованість з відшкодування пільгових пенсій.

При цьому, Пенсійний фонд України своєчасно та у повному обсязі виконує функції з виплати пенсій за усіма її видами, зокрема і з відшкодування пільгових пенсій.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області закликає керівників підприємств своєчасно розраховуватись з бюджетом Пенсійного фонду, щоб уникнути значних витрат на сплату виконавчого збору, арешту коштів і майна підприємства.

Сьогодні як ніколи важливо розуміти, що своєчасна  сплата коштів до бюджетів різних рівнів – це підтримка країни у важких умовах війни, украй необхідна для наближення Перемоги!

 

Перелік рахунків для повернення виплат, які здійснює Пенсійний фонд України

З метою належного обліку виплат, які здійснює Пенсійний фонд України, надаємо реквізити відповідних рахунків:

 

- реквізити рахунку для повернення надміру одержаних сум житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу:

Одержувач – Пенсійний фонд України

ЄДРПОУ – 00035323

МФО – 300465

Рахунок – № UA313004650000000025608300598 відкритий в АТ "Державний ощадний банк України"; 

 

- реквізити рахунку для повернення надміру виплачених пенсій фізичними особами (громадянами)

Одержувач – Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області

ЄДРПОУ – 40329345

МФО – 356334

Рахунок – № UA053563340000025605302468926 відкритий у філії – Чернівецьке обласне управління АТ "Ощадбанк";

 

- реквізити рахунку для повернення виплат відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2024 року № 1544 “Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам” (прихисток):

Одержувач – Пенсійний фонд України

ЄДРПОУ – 00035323

МФО – 300465

Рахунок – № UA803004650000025605316300598 відкритий в АТ "Державний ощадний банк України";

 

- реквізити рахунку для повернення страхувальниками невикористаних страхових коштів у разі якщо сума отриманих страхувальником страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат (повернення соціальних страхових виплат, в тому числі лікарняних):

Одержувач – Пенсійний фонд України

ЄДРПОУ – 00035323

МФО – 300465

Рахунок – № UA633004650000025608302300598 відкритий в АТ "Державний ощадний банк України".

 

З березня проіндексовано також страхові пенсії, призначені у 2021-2024 роках

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році” передбачено проведення індексації пенсій у 2025 році на коефіцієнт 1,115.

Водночас за рішенням Уряду з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, з 1 березня 2025 року перераховано шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, на коефіцієнт збільшення:

• для пенсій, призначених у 2021 році, – 1,0575;

• для пенсій, призначених у 2022 році, – 1,046;

• для пенсій, призначених у 2023 році, – 1,0345;

• для пенсій, призначених у 2024 році, – 1,023.

Підстава: підпункт 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209  “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році”.

 

Умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Пенсійне забезпечення військовослужбовців, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни, є однією з найбільш важливих складових функцій держави, що демонструє бажання країни дотримуватися принципів гуманізму щодо тих, хто заслуговує нашої поваги та уваги.

Умови пенсійного забезпечення військових пенсіонерів врегульовано Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Згідно зазначеного Закону до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з’єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

Основний розмір пенсії військовослужбовцям, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни, обчислюється у відсотках, залежно від встановленої групи інвалідності: І групи – 100%; ІІ групи – 80%; ІІІ групи – 60% відповідних сум грошового забезпечення (заробітку). Обчислений основний розмір з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» збільшується на 25 відсотків.

До розміру пенсії одночасно призначається підвищення для інвалідів війни І групи 50% – 1180,50 грн, інвалідів війни ІІ групи 40% – 944,40 грн., та для інвалідів війни ІІІ групи 30% – 708,30 грн та цільова грошова допомога, яка встановлена у фіксованих сумах залежно від встановленої групи інвалідності, а саме інваліди І групи отримують 70,00 грн, а інваліди ІІ і ІІІ груп по 50,00 грн.

Крім цього, чинним законодавством передбачено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) з 01.03.2025 не досягає в інвалідів війни I групи  - 16847 грн, II групи – 13822 грн, III групи  - 9478 грн, таким особам виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Звертаємо Вашу увагу, що пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюється понад зазначені розміри.

 

Окремі аспекти перерахунку пенсій з березня

Згідно з рішенням уряду з 01.03.2025 проведено індексацію пенсій шляхом перерахунку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115.

Тобто, з 01.03.2025 показник середньої заробітної плати для обчислення пенсій складає 8913,83 грн:

3764,40 х 1,17 х 1,11  х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 = 8913,83 грн, де:

– 3764,40 – заробітна плата для обчислення пенсії станом на 01.10.2017,

– 1,17 – коефіцієнт збільшення заробітку у 2019 р.

– 1,11 – коефіцієнт збільшення заробітку у 2020 р.

– 1,11 – коефіцієнт збільшення заробітку у 2021 р.

– 1,14 – коефіцієнт збільшення заробітку у 2022 р.

– 1,197 – коефіцієнт збільшення заробітку у 2023 р.

– 1,0796 – коефіцієнт збільшення заробітку у 2024 р.

– 1,115 – коефіцієнт збільшення заробітку у 2025 р.

Також, з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, постановою Кабінету Міністрів України передбачено підвищення показника середньої заробітної плати в Україні, що застосовувався для призначення/перерахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а саме:

  • для пенсій, обчислених із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, який враховувався для призначення пенсій у 2021 році – показник підвищено на коефіцієнт 1,0575 та складає 9643,14 грн;

  • для пенсій, обчислених із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, який враховувався для призначення пенсій у 2022 році – показник підвищено на коефіцієнт 1,046 та складає 11345,30 грн;

  • для пенсій, обчислених із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, який враховувався для призначення пенсій у 2023 році – показник підвищено на коефіцієнт 1,0345 та складає 12658,88 грн;

  • для пенсій, обчислених із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, який враховувався для призначення пенсій у 2024 році – показник підвищено на коефіцієнт 1,023 та складає 13871,28 грн.

Розмір підвищення пенсії в результаті перерахунку залежить від наявного індивідуального коефіцієнту заробітку особи та її страхового стажу.

На коефіцієнт 1,115 підвищено також розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про наукову і науково-технічну діяльність».

Також визначено гарантовані пенсійні виплати, зокрема, для одержувачів пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в залежності від віку пенсіонерів, наявного страхового стажу та факту роботи, в таких розмірах:

– Особи, які досягли 65 років, не працюють, мають стаж 30 років для жінок, 35 для чоловіків – 3758 грн.

– Особи, яким не виповнилося 70 років, наявність страхового стажу 30 років для жінок та 35 років для чоловіків – 3323 грн.

– Особи у віці від 70 до 80 років, наявність страхового стажу 30 років для жінок та 35 років для чоловіків (за наявності стажу меншої тривалості, доплата до пенсії встановлюється в розмірі, пропорційному до наявного стажу) – 3613 грн.

– Особи у віці від 75 до 80 років, наявність страхового стажу 20 років для жінок та 25 років для чоловіків – 3613 грн.

– Особи, які досягли 80-річного віку і старше, наявність страхового стажу 20 років для жінок та 25 років для чоловіків – 3758 грн.

– Особи з інвалідністю І групи, незалежно від віку і тривалості страхового стажу – 3323 грн.

– Працюючі пенсіонери – 2361 грн.

– Непрацюючі пенсіонери, особи, які не працюють та не провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – 3038 грн.

Також в складі пенсійних виплат продовжують виплачуватись компенсаційні виплати особам:

  • яким виповнилося 80 років і більше, – у розмірі до 570 гривень;

  • яким виповнилося 75 років до досягнення 80-річного віку, – у розмірі до 456 гривень;

  • яким виповнилося 70 років до досягнення 75-річного віку, – у розмірі до 300 гривень.

Загалом в області з 01.03.2025 перераховано пенсії з числа «цивільних» пенсіонерів понад 194 тис. осіб.

Нагадуємо, що про факти працевлаштування, звільнення з роботи, початку та припинення підприємницької діяльності необхідно своєчасно повідомляти органи Пенсійного фонду шляхом подання відповідної заяви.

 

Коротко про головне

Паперових трудових книжок не буде: підготуйтесь завчасно. Подайте до Пенсійного фонду України скановану копію трудової книжки для її подальшого оцифрування.

 

До уваги громадян, які перебувають у трудових відносинах з роботодавцями! Проконтролюйте щоб роботодавець подав вашу трудову книжку до Пенсійного фонду України на оцифрування.

 

Скановані копії трудових книжок до Пенсійного фонду України для оцифрування можуть подавати самі працівники та/або їхні роботодавці засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України в електронній формі з обов’язковим накладенням кваліфікованого електронного підпису. Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень