Боянська громада
Чернівецький район Чернівецька область

УТРИМАННЯ ПОВНОЛІТНІМИ ОСОБАМИ СВОЇХ НЕПРАЦЕЗДАТНИХ БАТЬКІВ.

Дата: 09.02.2022 09:40
Кількість переглядів: 277

Фото без опису

Батьки відповідальні за своїх дітей і мають їх утримувати до повноліття – добре відомий усім факт, але й повнолітні син чи донька зобов‘язані піклуватися про своїх батьків.

Утримання батьків дітьми є відповідною компенсацією за утримання і турботу, надану батьками дитині. В нормальних умовах діти добровільно допомагають своїм непрацездатним батькам і турбуються про них.

У законодавстві України закріплено обов’язок повнолітніх дітей утримувати своїх непрацездатних батьків. Статтею 51 Конституції України визначено, що повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Ця конституційна норма знайшла своє відображення і у Сімейному кодексі України.

Обов`язок повнолітніх дітей утримувати батьків чинним законодавством не пов`язується з їх працездатністю і можливістю надавати батькам матеріальну допомогу і виникає на підставі сукупності наступних умов:

• походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв`язків (зокрема, усиновлення);

• непрацездатність матері, батька (тобто вони є особами, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» або особами з інвалідністю);

• потреба матері, батька в матеріальній допомозі.

Яким чином сплачуються аліменти на утримання батьків?

Аліменти та інші додаткові витрати на утримання батьків можуть сплачуватися:

1. У добровільному порядку: повнолітні діти за власним бажанням виконують свої обов’язки щодо утримання непрацездатних батьків; батьки та діти можуть врегулювати свої відносини уклавши договір про сплату аліментів.

2. У судовому порядку: якщо повнолітні дочка, син не надають матеріальну допомогу добровільно, батьки мають право звернутися до суду.

Позовна заява про стягнення аліментів подається у порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням чи перебуванням відповідача або позивача.

До позовної заяви додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (стягнення аліментів), наприклад:

– документи, що підтверджують доводи позивача про потребу в матеріальній допомозі (довідка з управління Пенсійного фонду про розмір пенсії, довідка з лікувальної установи про захворювання тощо);

– довідка про склад сім’ї;

– довідка про заробітну плату відповідача (у разі наявності) тощо.

Позов про стягнення аліментів може бути пред’явлений до одного з дітей, до кількох з дітей або до всіх дітей разом. У випадку пред’явлення позову до одного з дітей, суд за власною ініціативою має право притягнути до участі у справі інших дітей, незалежно від того пред’явлено до них позов чи ні.

За подання позовної заяви у справах про стягнення аліментів позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Як встановлюється розмір аліментів?

Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.

Розмір аліментів визначається в судовому порядку в залежності від матеріального та сімейного становища батьків та дітей. При цьому судом враховуються всі заслуговуючи на увагу інтереси сторін: непрацездатність батьків та їх потреба у матеріальній допомозі, матеріальне становище дітей, догляд дітей за батьками тощо. 

Які наслідки ухилення від утримання непрацездатних батьків?

За ухилення від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків законодавством передбачена  адміністративна (ст. 183-1 КУпАП) та кримінальна (ст. 165 КК України) відповідальність.

Крім того, дітям, які не бажають піклуватися про батьків, слід пам’ятати, що за рішенням суду вони можуть бути усунені від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вони ухилялися від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Коли діти звільняються від обов’язку утримання батьків?

Обов’язок повнолітніх дочки, сина утримувати своїх непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги не є абсолютним.

Існують обставини через дію яких діти звільняються від обов’язку утримувати своїх батьків якщо судом буде встановлено:

– мати, батько, що заявляють вимоги про надання їм утримання, ухилялися від виконання батьківських обов’язків, дочка, син можуть бути звільнені від обов’язку надавати їм утримання та обов’язку брати участь у додаткових витратах;

– мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.

У виняткових випадках, наприклад відсутність у батьків будь-яких коштів для існування, тяжку хворобу тощо, суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більше як 3 роки.

 

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до відділу «Новоселицьке бюро правової допомоги» розташованого за адресою: м. Новоселиця, вул. Чкалова, 7, (перший поверх будівлі  Новоселицької міської ради) (03733) 5-07-20. 

 

Як отримати правову допомогу дистанційно:

  • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

  • поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua;

  • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.

  • скористатися правничою вікіпедієюWikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;

  • зв’язатися з Новоселицьким бюро через скайп зв'язок novoselytske@legalaid.cv.ua

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора