Боянська громада
Чернівецький район Чернівецька область

Колабораціонізм чи виживання? Історія одного дзвінка.

Дата: 05.07.2022 10:48
Кількість переглядів: 166

Фото без опису

На територіях України, які перебувають в тимчасовій окупації, залишилося багато патріотично налаштованих громадян, які впевнені у нашій Перемозі і щодня чекають на звільнення своєї землі. Водночас, не маючи можливості виїхати на підконтрольну Україні територію, вони змушені виживати самі і турбуватися про безпеку своїх дітей.

На гарячу телефонну лінію системи безоплатної правової допомоги додзвонилися пан Володимир, який працює сторожем у школі, та його дружина, яка працює там же прибиральницею. З перших днів війни Василівський район Запорізької області, де вони проживають, опинився в окупації.

Пан Володимир розповів, що їх викликають представники окупаційної влади, і їм доведеться приймати рішення – звільнятися чи продовжувати працювати. Так сталося, що він не може виїхати на підконтрольну Україні територію, але він не може і звільнитися з роботи, бо змушений годувати сім’ю і якось виживати. Він щиро хвилюється, щоб у майбутньому його не звинуватили у зраді і співпраці з окупантами.

Єдину зброю, яку ми могли запропонувати пану Володимиру – це озброєння знаннями, які дадуть йому змогу розуміти свої права і прийняти правильне рішення, – розповідає Ольга Бородіна, директор Запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

У контексті останніх змін до Кримінального кодексу України визначаються дії, які для громадян України вважаються колабораціонізмом, і відповідальність за вчинення таких дій.

15 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 3.03.2022 року № 2108-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність» (далі – Закон), яким в Україні передбачено кримінальну відповідальність за вчинення низки діянь, що сприяють збройній агресії на території України.

Так, Законом передбачено кримінальну відповідальність для осіб за здійснення ними колабораційної діяльність, що полягає, зокрема у вчиненні таких дій:

публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України;

публічні заклики громадянином України до підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора;

співпраця з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора;

публічний заклик до проведення незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території;

невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

поширення антиукраїнської пропаганди у сфері освіти;

передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням тощо.

Отже, відповідальність наступає за діяння, умисно вчинене особою на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

Звільняється від кримінальної відповідальності особа, якщо вона на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинила і добровільно заявила органам державної влади України про свій зв’язок з ними та про отримане завдання.

Пан Володимир повідомив, що продовжує виконувати свої обов’язки і отримувати заробітну плату від України. Проте, якщо так станеться, що заробітну плату надалі сплачуватимуть окупанти, то з урахуванням обставин, в яких опинилися люди, які змушені виживати до того часу, поки Збройні Сили України не звільнять наші території, рішення про продовження виконання своїх трудових обов’язків прийматиметься ним з урахуванням, вказаних положень кримінального законодавства.

Головне – не визнавати окупанта господарем та не виконувати його особисті доручення.

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до сектору «Новоселицьке бюро правової допомоги» розташованого за адресою: м. Новоселиця, вул. Чкалова, 7, (перший поверх будівлі Новоселицької міської ради) (03733) 5-07-20. 

Як отримати правову допомогу дистанційно:

  • зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

  • поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua;

  • написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.

  • скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора