Особливості процедури поновлення батьківських прав

Дата: 04.10.2022 15:31

Батьки яких позбавили батьківських прав, стаючи на шлях виправлення, розуміють, що поновлення батьківських прав є дуже складною та довгою процедурою.

Сімейні правовідносини між батьком, матір’ю та дітьми припиняються за рішенням суду. Батько, мати можуть бути позбавлені батьківських прав щодо однієї дитини або всіх дітей. Також може бути, що тільки один з батьків позбавлений батьківських прав.

Яка доля дітей, щодо яких батьки були позбавлені батьківських прав?

Після позбавлення батьків батьківських прав, дітей оформляють до спеціалізованих закладів, проте законодавством України передбачена можливість поновлення батьківських прав згідно зі статтею 169 Сімейного кодексу України.

Важливо! Неможливим є поновлення, якщо дитина була усиновлена й усиновлення не скасоване або не визнане недійсним судом та, якщо на час розгляду справи судом дитина досягла повноліття.

Як поновити батьківські права?

Для поновлення батьківських прав матері чи батьку необхідно особисто звернутись до суду з відповідним позовом. Законодавство не встановлює строку, протягом якого особа має право звернутися за поновленням батьківських прав, ви можете зробити це будь-коли. Заява про поновлення батьківських прав приймається судом до розгляду незалежно від часу постановлення рішення про позбавлення батьківських прав.

Документи, які необхідно долучити до позовної заяви щодо поновлення батьківських прав:

копія паспорта позивача;

копія ідентифікаційного номера позивача;

довідка про склад родини позивача;

копія свідоцтва про народження дитини;

характеристика з місця прописки та проживання позивача;

акти обстеження помешкання (житлових умов) позивача працівниками ЖЕКу, ОСББ, територіальних громад;

акти обстежень умов проживання дітей, дитини службою у справах дітей;

характеристики, надані з місця роботи та попередньої роботи позивача, позивача;

пояснення свідків (сусіди, родичі, співробітники, працівники установ які відвідує дитина, діти, думка громади, соціальних служб);

фото помешкання проживання до і після приведення помешкання до відповідного житлового стану;

довідки різних органів (соціальних служб, відділів у справах дітей, лікарень, спеціалізованих закладів);

копія рішення суду про позбавлення батьківських прав;

довідка лікаря, що позивач пройшов курс лікування від алкогольної, наркотичної залежності, психічно здоровий тощо;

інші докази, що засвідчують виправлення позивачів, позивача чи інші умови, за яких було позбавлено батьківських прав;

довідки не про судимість та притягнення до кримінальної адміністративної відповідальності;

довідки з виконавчої служби щодо нульової заборгованості сплати аліментів;

висновок служби у справах дітей щодо можливості поновлення позивачів, позивача батьківських правах.

У даних судових справах позивачем виступає батько чи мати, яка була позбавлена батьківських прав, відповідачем є другий із батьків, з яким проживає дитина, або орган опіки та піклування, якщо дитину виховує інша особа. Третіми особами можуть бути залучені особи, з якими проживають діти, а також орган опіки та піклування.

Орган опіки та піклування надає висновок про можливість поновлення батьківських прав. Однак, суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

При вирішенні справи про поновлення батьківських прав одного з батьків суд бере до уваги думку другого з батьків, інших осіб, з ким проживає дитина, а також думку дитини, котра досягла 10-річного віку.

Обставинами, які враховуються судом у даній категорії справ є:

покращення матеріального стану позивача (офіційне працевлаштування, наявність постійного доходу);

покращення житлових умов (придбання житлового будинку, квартири чи наявність офіційно орендованого житла);

позитивна характеристика з місця проживання, роботи;

позбавлення алкогольної чи наркотичної залежності (проходження лікування);

відновлення спілкування з дитиною;

зміна способу життя, створення сім'ї чи відновлення стосунків з біологічним батьком/матір'ю дитини;

здатність та бажання виконувати свої батьківські обов`язки по вихованню та утриманню дитини;

критичне ставлення позивача до своєї поведінки в минулому.

Рішення суду про поновлення батьківських прав після набрання ним законної сили суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини. У разі відмови в задоволенні позову про поновлення батьківських прав повторно звернутися до суду з таким позовом можна лише через один рік із часу набрання відповідним рішенням суду законної сили.

Батьки, поновлені у своїх правах, знову набувають батьківських прав і обов'язків у повному обсязі.

Як отримати правову допомогу дистанційно:

• зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

• поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua;

• написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.

• скористатися правничою вікіпедією WikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;

зв’язатися з Новоселицьким бюро через скайп зв'язок