Боянська громада
Чернівецький район Чернівецька область

Встановлення юридичного факту родинних відносин

Дата: 15.05.2023 14:58
Кількість переглядів: 123

Досить часто трапляються ситуації, коли під час оформлення спадщини, спадкоємці виявляють розбіжності в написанні прізвищ/імені свого та одного із родичів. Наприклад, батько із прізвищем Будник, а син Будних, або Кушпинський/Кушпінський, або ім’я батька Стефан, а в доньки в документах зазначено по батькові Степанівна. На підставі цього нотаріус видає постанову про відмову у оформленні спадщини у зв’язку з відсутністю факту родинних відносин. Що ж робити у таких випадках та як діяти, щоб підтвердити родинні зв’язки?  

Дане питання регулюється Цивільно – процесуальним кодексом України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 “Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення”.

Для того, щоб підтвердити родинні зв’язки, необхідно подати заяву в суд про встановлення факту родинних відносин. Така заява подається особою до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду за місцем її проживання.

Заява про встановлення факту родинних відносин повинна відповідати, як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст. 175 ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 ЦПК України.

Також відповідно до ст.318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено:

  • який факт заявник просить встановити та з якою метою;

  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

  • докази, що підтверджують факт.

Тобто, до заяви необхідно додати докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, постанову нотаріуса про відмову у видачі свідоцтва на спадщину, документи з органів реєстрації актів цивільного стану про неможливість внесення змін і доповнень, виправлень у записи актів цивільного стану.

Зокрема, доказами, які підтверджують наявність цього юридичного факту можуть бути: автобіографії, листівки, сімейні фотографії, листи ділового та особистого характеру, особові справи, рішення судів, погосподарські книги, виписки з домових книг та інші документи, які містять відомості про родинні відносини осіб. Також доказом можуть бути і пояснення свідків, яким достовірно відомо про взаємовідносини померлого із заявником.

За подання заяви сплачується судовий збір.

Якщо виникли додаткові питання правового характеру, отримати усну правову консультацію можна у контакт-центрі системи БПД телефоном: 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів безкоштовні, юристи на лінії з понеділка по п’ятницю з 08.00 до 19.00, у суботу та неділю з 09.00 до 18.00. Для з’єднання з оператором у голосовому меню натисніть 3).

Номер для дзвінків з-за кордону +38 (044) 363 10 41 (вартість дзвінка з-за кордону за тарифами вашого оператора зв’язку).

Усі сервіси системи БПД за посиланнямhttps://linktr.ee/legalaid.gov.ua

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до сектору «Новоселицьке бюро правової допомоги» розташованого за адресою: м. Новоселиця, вул. Чкалова, 7, (перший поверх будівлі Новоселицької міської ради) (03733) 5-07-20. 

Також консультацію Ви зможете отримати, написавши на нашу електронну пошту Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua   та chernivetske@legalaid.cv.ua.


Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора